SZENT RÓKUS - AUGUSZTUS 16.

A dél-franciaországi Montpellier-ben született, mellén apró, kereszt alakú jellel, amiből anyja különleges sorsot jósolt neki. Húsz éves volt, amikor szülei meghaltak. Rókus ekkor pénzre váltotta örökségét, majd a pénzt a szegényeknek és a kórházaknak ajándékozta. Elzarándokolt Rómába, és ott, az aquapendentei kórházban ápolt először pestisbetegeket. Ezután Rómában és Piacenzában is tevékenykedett.

Ez utóbbi helyen maga is megkapta a pestist, és hogy másokat ne fertőzzön, a város melletti erdőben húzódott meg. A legenda szerint egy kis kutya látta el élelemmel, és egy, az égből leszállt angyal takarta be sebeit. Miután felgyógyult, visszatért szülővárosába, ahol kémkedés gyanújával börtönbe vetették. Ötévi raboskodás után 1327-ben, lényegében ismeretlenül halt meg, bő két évtizeddel az 1348-as nagy pestisjárvány előtt. Nevezetessé az tette, hogy amikor 1414-ben Konstanzban ütötte fel a fejét a pestis, egy ottani szerzetes megemlítette, hogy tud a montpellier-i patrónusról.

Erre elrendelték, hogy képmását hordozzák végig az utcákon. A dühöngő járvány épp oly hirtelen szűnt meg, ahogy támadt, és Szent Rókus nevét az egész keresztény világ megismerte. A XIV-XVI. századi Dél-Franciaországban és Észak-Spanyolországban sok ház homlokzatára kerültek fel a V. S. R. betűk 'Vive Saint Roche - Éljen Szent Rókus', hogy oltalmazza az ott lakókat a pestistől. Szent Rókust általánosan a pestisből gyógyulók védőszentjének tisztelik.

Forrás ~ Internet
 
SZENT RÓKUS - ORVOSOK, KÓRHÁZAK VÉDŐSZENTJE
 
Szent Rókus az orvosok és kórházak védőszentjét ifjú zarándokként, bottal a kezében, kenyeret hozó kutyával, lábán pestises keléssel, a vállán vörös kereszttel szokták ábrázolni. A 'pestises védőszent' ünnepe augusztus 16-án van.

A betegségben szenvedők, az orvosok és a kórházak védőszentje, a börtönökben sínylődők patrónusa, Szent Rókus - Roch, Roque - francia ferences szerzetes a hagyomány szerint 685 éve, 1327. augusztus 16-án hunyt el.
 
Szent Rókus a XIV. században élt, francia családból származott. Rómába zarándokolt és útközben az itáliai pestisjárvány betegeit gyógyította a kereszt jelével. A XVIII. században hazánkba is kitört a pestisjárvány, ekkor terjedt el Szent Rókus tisztelete. Az ő segítségét kérték, és kápolnákat is építettek a járvány idején a tiszteletére. Rókust egykori képeink és szobraink zarándokként ábrázolják: kezében vándorbot, válláról kobak csüng le

Forrás ~ Internet
 
 
 A MÉLYSÉGBŐL KIÁLTOK FEL HOZZÁD

A mélységből kiáltok fel Hozzád!
Hallgass meg, Uram!
Taníts meg, hogyan kell könnyezni
a meg nem érdemelt örömben,
s hogyan kell örülni a megérdemelt könnyekben!

Adj erőt, hogy kevélységem csillogását elhomályosítsam,
és az alázatosság szüntelenségét okosan csillogtassam!
Taníts meg, hogyan kell a gyengékhez lehajolni,
és hogyan kell a féktelen erővel szemben egyenesen állni!

Adj erőt, hogy fölényesen legyőzzem a testet,
és alázatosan megadjam magam a léleknek!
Taníts szelíd szóra, ha bántások érnek,
s hideg mosolyra, ha jogtalan dicsérnek!

Adj erőt nap közben, hogy el ne fáradjak,
s fáradtságot este, hogy rögtön elaludjak!
Taníts meg lendülni, hogyha Rád találtam,
s hirtelen megállni, ha utat hibáztam!

Ne add meg mindig, amit nagyon kérek,
taníts bátor lenni, amikor nagyon félek!
Engedd a világot megvetve szeretni,
csak magadat ne hagyd soha elfeledni!

Ez a kiáltásom, s ez maradjon végleg,
s ha másképp szólnék, nagyon szépen kérlek,
ne neheztelj rám, míg elfordítod orcád,
hiszen a mélységből kiáltok fel Hozzád! Amen.

      A budapesti Rókus kápolna bejáratánál olvasható imádság
 
Forrás ~ Internet